Studentų rankomis – robotas ir transporto priemonės

2020-06-25

Dažnai girdime teiginį, kad Šiauliai yra inžinerinės pramonės miestas. Tvirti pagrindai šios pramonės šakos perspektyvoms padedami būtent studijų aukštojoje mokykloje metu.

Iš daugiau nei dvidešimties Šiaulių valstybinėje kolegijoje vykdomų studijų programų inžinerijos mokslams priklauso trečdalis. Programos daugeliu aspektų yra labai skirtingos. Pavyzdžiui, statybos inžinieriai šioje kolegijoje rengiami jau daugiau nei penkias dešimtis metų, o Mechatronikos studijų programa atsirado kaip reakcija į ketvirtąją pramonės revoliuciją ir verslo atstovų išsakytą inžineriniu universalumu pasižyminčių specialistų poreikį. Kiekviena programa susijusi su asmeninėmis sėkmės istorijomis, kurių kasmet Šiaulių valstybinė kolegija gali papasakoti vis daugiau.

Studentų robotas jau pradeda dirbti

Štai, pavyzdžiui, Automatikos ir elektros inžinerijos programos trečio kurso studento Karolio Timinsko pasiekimų užtektų keliems žmonėms. Vaikinas pasakoja, kad šią studijų programą pasirinko todėl, kad įdomi atrodė pati elektros ir automatikos sritis. Besibaigiančias studijas Karolis vertina gerai, nes nė trupučio neabejoja srities perspektyvomis. Kolegijos absolvento CV jau dabar solidus: per trejus studijų metus dalyvauta ne vienoje studentų mokslinėje konferencijoje, seminare. 2018 m. Šiaulių miesto savivaldybės kuruojamoje „INOSTART“ veikloje įgyvendintas projektas – „Mobilaus logistikos roboto orientavimosi sistemos sukūrimas ir judėjimo algoritmo optimizavimas“. 2019 metais šis studentas yra gavęs Šiaulių miesto savivaldybės paskirtą 1000 Eur stipendiją už pasiekimus inžinerinių mokslų srityje.

Svarbiausiu 2020 metų Karolio darbu greičiausiai  galima laikyti jo kartu su kurso draugu Laimonu Barbaravičiumi parengtą ir sėkmingai apgintą baigiamąjį projektą – mobilų logistinį robotą. Šis robotas – tai autonominė logistinė transporto priemonė, kuri yra programuojama vykdyti užduotis – užsakymus logistiniuose sandėliuose, ateinančius iš verslo ir valdymo sistemų. Robotas sandėlyje orientuojasi važiuodamas pagal geltoną liniją, kurią seka spalvos atpažinimo kamera, o sustojimo ir posūkio vietos pažymėtos brūkšniniais kodais, kuriuos fiksuoja kodų atpažinimo kamera. Protingosios mašinos paskirtis – integruotis į įmonės sandėlį, kuriame ji palengvintų žmogaus  darbą ir sumažintų užsakymų prekių rinkimo klaidų skaičių. Šis logistinis robotas yra testuojamas ir bandomas naudoti  Šiaulių įmonėje  „EIC automation“.

Artimiausi Karolio Timinsko planai – absolvento praktika Portugalijoje, o po jos – darbas pagal specialybę Lietuvos įmonėje.

Studentų inžinerinių pasiekimų pavyzdžių kolegijoje yra ir daugiau.

Pagaminti transporto priemonę? Visai paprasta!

Faktas, kad Autotransporto elektronikos studijų programos trečiakursiai, dėstytojui padedant, sukūrė dar vieną transporto priemonę, jau nieko nebestebina. Šiemetinis keturratis elektra varomas dviratis – jau ketvirtas iš eilės studentų, kuriems vadovauja Kolegijos dėstytojai, kūrinys. 2019 m. grupė Automobilių techninio eksploatavimo ir Autotransporto elektronikos studijų programų absolventų pristatė išskirtinį baigiamąjį projektą – pačių sukonstruotą elektrinį motorolerį, 2018 m. tų pačių programų studentai sukūrė elektrinį pramoginį kartingą. 2017 m. birželio mėnesį buvo pristatytas taip pat daug dėmesio sulaukęs baigiamasis projektas – studentų sukonstruotas ir pagamintas sportinis automobilis.

Kaip papasakojo tokio pobūdžio projektus inicijuojantis ir studentams padedantis Transporto inžinerijos katedros lektorius Tomas Kalinauskis, šiais metais sukonstruota transporto priemonė yra unikali – ji turi ir kartingo, ir dviračio bruožų. Transporto priemonės kūrėjai stengėsi suderinti kuo daugiau įvairių progresyvių technologijų. Projektavimo ir konstravimo procesui prireikė laiko – iš pradžių pirkti elektriniai varikliai, automobilinės baterijos, tiesiog ant didelio kartono lapo braižyti būsimosios transporto priemonės kontūrai, pagamintas rėmas, padaryta važiuoklė, derintos sėdynės, atlikta daugybė kitų darbų. Taip Šiaulių valstybinės kolegijos garaže atsirado dar vienas studentų rankomis pagamintas darbas.

Naujoji transporto priemonė turi 4 elektrinius variklius, ją galima programuoti telefonu arba kompiuteriu. Šio keturračio baterijos kraunamos tiek iš paprasto 220 V elektros tinklo, tiek naudojantis atsinaujinančiu šaltiniu – saulės energija. Maksimalus jo greitis – 25 km/h.

Nei mobilus logistinis robotas, nei studentų sukurtas elektra varomas keturratis dviratis neatsirado per vieną naktį – buvo daug svarstyta, ginčytasi, abejota. Galbūt todėl tiek pats kūrybinis darbas,  tiek jo rezultatai džiugina. Abu šie projektai yra puikūs pavyzdžiai, kaip aukštosios mokyklos siūlomos galimybės, kiekvienu atskiru atveju tinkamai pasirinkta studijų programa ne tik sukuria apčiuopiamą rezultatą, leidžia žmogui realizuoti savo gebėjimus, kūrybinius polinkius, bet ir stiprina bendrą miesto potencialą.

Bendrasis priėmimas į Šiaulių valstybinę kolegiją jau vyksta! Stojantieji konsultuojami telefonu  8 615 97 114 arba el. paštu priemimas@svako.lt. Konsultacijoms kolegijoje būtina išankstinė registracija. Išsami informacija apie studijas Šiaulių valstybinėje kolegijoje skelbiama aukštosios mokyklos interneto svetainėje www.svako.lt.


Atgal