„Užsidegęs“ dėstytojas ir smalsus studentas džiaugiasi bendru projektu

2021-12-02

Šiaulių valstybinės kolegijos antrakursis Laurynas Danius ir Inžinerijos mokslų katedros docentas dr. Saulius Niauronis kartu kuria nedidelius, finansiškai ir naudojamos energijos atžvilgiais itin efektyvius e. popieriaus WiFi įtaisus su autonominiu maitinimu, kuriais bus perduodamos gamybos užduotys į operatoriui patogią darbo vietos poziciją.

Dėstytojas Saulius papasakojo, kad jau kuris laikas jam į rankas pakliūdavo elektroninio rašalo ekranai – galintys rodyti beveik nenaudodami energijos. Paskutiniu metu sumažėjo šių ekranų kainos ir padidėjo pasiūla, todėl Saulius nusprendė, kad puikus metas ką nors su tais ekranais nuveikti. Bendraudamas su gamyboje dirbančiais žmonėmis ir pasakodamas, kas jam įdomu, dėstytojas iš vieno medžio apdirbimo įmonės cecho vadovo išgirdo, kad mintis sukurti konkretų produktą gali tapti to cecho kasdienių problemų sprendimu.

Projektas gimė ne per vieną dieną

Dėstytojas šio projekto esmę nusako paprastai. Pasak Sauliaus Niauronio, plėtojama galimybė panaudoti panašų į parduotuvėse matomus kainų ženkliukus objektą tam, kad gamyboje dirbantys žmonės realiu laiku (ir be po cechą su lapų krūva lakstančių meistrų!) gautų informaciją apie gamybos užduotis. Jei yra poreikis, meistrai iš savo darbo vietos užduočių prioritetus gali pakeisti, o operatorius visuomet mato kiek, ko ir kokiais prioritetais jam reikia pagaminti, pasirenka gamybos užduotį, kurią vykdys. Suinteresuoti darbuotojai gali matyti, kurios detalės šiuo metu gaminamos, kurios jau pagamintos, kokia numatoma gamybos tvarka.

Tokios sistemos gamybos įmonėse nėra naujiena, jos egzistuoja jau senokai, tik dažniausiai naudojamos brangesnės techninės priemonės – televizoriai, kompiuteriai, planšetės. Dažnai pasitaiko, kad minėtos priemonės dėl gamybos specifikos arba apdaužomos, arba kabinamos saugesnėse ir todėl ne tokiose patogiose vietose.

Kad būtų išvengta didelių išlaidų, dėstytojas Saulius ir studentas Laurynas siūlo rinktis nedidelius keliolika eurų kainuojančius ekraniukus, kuriems nereikia daug energijos, be to, ekraniukais paprasta naudotis. Sąnaudų iš esmės reikia tik WiFi ryšiui palaikyti. Tokia techninė įranga turėtų kuo mažiau varžyti regiono įmones.

Projekto nauda – ne tik įmonei

Suvokdamas darbų apimtis ir pobūdį dėstytojas susirado kartu projektą įgyvendinsiantį studentą. Lauryno Daniaus įkalbinėti nereikėjo – jis norėjo ir nuveikti ką nors naudinga, ir tobulėti. Su įmonės atstovu aptarę poreikius, Saulius ir Laurynas ėmėsi darbo.

Projektą įgyvendinantis duetas darbus pasiskirstė pagal savo interesus: Informacinių sistemų technologijos studentas Laurynas labiau sutelkęs dėmesį į valdymui reikalingą puslapį, o dėstytojas rūpinasi elektronikos įtaiso projektavimu, mikrovaldiklių programinės įrangos kūrimu, energijos taupymo programinių priemonių įvertinimu ir diegimu. Anot Sauliaus Niauronio, „tokia konkreti praktinė užduotis neabejotinai labai daug prisideda prie bendro mokymosi rezultato – čia ne referatą parašyti ar papunkčiui užduotis įgyvendinti laboratorinio darbo metu. Reikia ir žinių, ir fantazijos, o ir atsakomybė visai kita“.

Projektas dar nėra baigtas, bet jo įgyvendinimo procesas tikrai teikia nemažai teigiamų emocijų. Antrakursis Laurynas patenkintas realaus darbo patirtimi, plečiamomis žiniomis (pavyzdžiui, elektronikos srities), naudojasi galimybe gauti daug žinių iš, paties studento žodžiais tariant, „užsidegusio“ dėstytojo. Laurynas Danius yra vienas iš būrio Šiaulių valstybinės kolegijos studentų, gaunančių Ekonomikos ir inovacijų ministerijos skiriamą kasmėnesinę 200 Eur stipendiją matematikos, inžinerijos ir informatikos krypčių studentams, studijuojantiems regionų aukštosiose mokyklose.

Dėstytojas Saulius taip pat žvelgia toliau: „Įdomiausia ir žaviausia tai, kad bet kuriuo atveju (kad ir koks sėkmės lygis bus pasiektas) bus išmokta ne tik techninių, organizacinių, bet ir socialinių, su verslo procesais susijusių dalykų, kurie anksčiau ar vėliau, vienoje ar kitoje gyvenimo situacijoje pravers tiek ir Laurynui, tiek ir man“.

Šis projektas įgyvendinamas pagal Šiaulių miesto savivaldybės vykdomą programą INOSTART, kuri sudaro sąlygas miesto aukštųjų mokyklų studentams ir mokslininkams bendradarbiauti su verslu įgyvendinant tyrimus pagal įmonių pateiktą poreikį IT ir inžinerinių sprendimų srityse.


Atgal