Turiningas „Erasmus+“ dėstymo vizitas Albanijos universitete
Šiaulių valstybinės kolegijos dėstytojai doc. dr. Donatas Dervinis ir doc. dr. Saulius Niauronis 2024 m. balandžio pabaigoje visą savaitę praleido Tiranoje (Albanija). Vizitas į Tiranos New York universitetą vyko pagal programą „Erasmus+“ Staff Mobility for Teaching and Training“.
Šio vizito tikslas – skaityti paskaitas, keistis patirtimi, aptarti iššūkius, įvairius akademinius, profesinius informacinių technologijų srities klausimus, jų taikymą inžinerijoje.
Lydimi tarptautinių ryšių specialistės Lorelos Qerimi, Kompiuterių mokslų katedros vadovo dr. Ervino Ramollari ir Informacijos bei išmaniųjų sistemų katedros vedėjos dr. Miraldos Cuka, ŠVK dėstytojai apžiūrėjo University of New York Tirana Inžinerijos ir architektūros fakulteto materialinę bazę, stebėjo ir dalyvavo studijų bei mokslo procese, kalbėjosi su Kompiuterių mokslo fakulteto studentais, atsakė į klausimus apie studentų veiklas Lietuvoje, pristatė projektinę ir profesinę veiklą, gyvenimą Lietuvoje.
Įvairių susitikimų su fakulteto darbuotojais ir studentais metu abi šalys pasakojo apie savo aplinką ir veiklas, apimančias studijas ir mokslą, taikomuosius projektus, ekonominę, politinę švietimo sistemos aplinką. Nors Albanijos ir Lietuvos švietimo procesai yra organizuojami remiantis Bolonijos procesu, tačiau kultūrų skirtumai leidžia išryškinti šiek tiek skirtingus veiklos momentus. Itin įdomu tai, kad ši aukštojo mokslo institucija veikia savo procesus labai glaudžiai koordinuodama su JAV esančiu SUNY Empire State universitetu. Visos studijos vyksta anglų kalba, jaunieji specialistai rengiami veiklai tarptautinėje erdvėje, kuri yra gerokai platesnė nei Europos Bendrija.
Laisvalaikio metu dėstytojai aplankė žymiausias Tiranos vietas, šalies lopšiu laikomą Krujos pilį, keletą nacionalinių parkų. Albanija nustebino naujų kelių gausa, dar labai menkai ir ne visuomet korektiškai išplėtota turizmo infrastruktūra, gražiais ir dar tik epizodiškai pradedamais komercializuoti gamtiniais objektais.
„Pietietiškas gyvenimo stilius su albaniškos kultūros elementais jaučiamas pakankamai stipriai, tačiau neabejotina, kad Vakarų kultūra šią šalį sparčiai keičia ir niveliuoja su aplinkinėmis šalimis, o didžiuosiuose miestuose, pavyzdžiui, Tiranoje, su Vakarų kultūra. Vairavimo (o ypač automobilių pastatymo) kultūra, pakelės prekeiviai miestų gatvėse, paprasti ir ūkiški inžineriniai sprendimai privačiose valdose šią šalį vis dar išskiria iš kitų Europos šalių“, – patirtį apibendrina Šiaulių valstybinės kolegijos dėstytojai.
ŠVK – asmenybę auginančios patirtys!