ŠVK džiaugiasi produktyviu vizitu Bulgarijoje

2022-05-24

Gegužės 9–13 dienomis Šiaulių valstybinės kolegijos Verslo ir technologijų fakulteto Informatikos mokslų katedros lektorės Vaida Steponavičienė ir Jovita Urnikienė pagal mainų programą „Erasmus+“ vyko dėstymo vizito į Trakijos universitetą Bulgarijoje.

Universitetas iš viso turi 7 fakultetus, dėstytojos svečiavosi dviejuose iš jų: Stara Zagora mieste veikiančio Stopanski fakulteto Ekonomikos katedroje ir Yambol mieste dirbančiame Technikos ir technologijų fakultete.

Stara Zagora mieste vizitu rūpinosi dėstytojos Gabriela Kiryakova ir Nadežda Angelova, o Yambol mieste – Veselina Nedeva, su kuria kolegijos dėstytojos bendradarbiauja nuo 2018 metų, kai jos susipažino pagal mainų programą „Erasmus+“ tarptautinėje savaitėje, vykusioje Politechnikos institute Portalegrėje (Portugalija).

Gegužės 10 d. dėstytojas priėmė Stopanski fakulteto prodekanė doc. dr. Dimirtina Stoyancheva, vyriausioji asistentė, Ekonomikos katedros prof. dr. Dora Doncheva, vyriausiasis asistentas, Vadybos katedros profesorius dr. Georgi Aleksiev, Ekonomikos fakulteto Informatikos ir matematikos katedros doc. prof. dr. Gabriela Kiryakova, vyriausioji asistentė, Ekonomikos fakulteto Informatikos ir matematikos katedros prof. dr. Nadežda Angelova. Su Universiteto atstovais kalbėta apie studijų programas, studijų formas ir eigą, studentų ir dėstytojų mainų bei bendradarbiavimo galimybes, mokslo darbų publikavimo tradicijas, apsikeista atminimo dovanėlėmis. Ekskursijos po universitetą metu apžiūrėtos auditorijos, laboratorijos.

Gegužės 11 d. dėstytojos vedė informacinių technologijų kurso paskaitas Ekonomikos fakulteto pirmo kurso studentams. Šį kursą Trakijos universitete yra pasirinkę studentai, studijuojantys skirtingose bakalauro studijų programose: Verslo ekonomika, Žemės ūkio ekonomika ir prekyba, Regionų ekonomika ir vadyba, Informacinės technologijos ekonomikoje ir vadyboje. Paskaitų metu pirmiausia buvo pristatyta Lietuva ir Šiaulių miestas, Šiaulių valstybinė kolegija ir joje vykdomos studijų programos, paskui vykdyti praktiniai užsiėmimai.

Dėstytoja V. Steponavičienė kartu su studentais sprendė finansinius uždavinius, supažindino studentus su jiems dar nežinomomis programos MS Excel galimybėmis. Studentai aktyviai dalyvavo paskaitose, klausė,  prašė pagalbos, tačiau ne visus uždavinius pavyko išspręsti.

Dėstytoja J. Urnikienė su studentais ėmėsi duomenų skaičiavimo, sumavimo ir analizės naudojant įvairias funkcijas ir dinamines suvestines. Studentams šios temos buvo naujos, todėl jie noriai dirbo kartu ir eksperimentavo.

Po paskaitų dėstytojos su Tarptautinio skyriaus atstovėmis Reneta Mitsova ir Stanislava Karova aptarė studentų ir dėstytojų mobilumo klausimus. Darbo dienos pabaigoje lankytasi Trakijos universitete įkurtame Arklio muziejuje, kurio kuratorius Stoyko Denev Stoykov vedė įdomią ekskursiją, papasakojo apie eksponuojamas karietas, jojimo įrangą ir jos savininkus.

Gegužės 12 d. Technikos ir technologijų fakultete Yambol mieste dėstytojas priėmė dekanė doc. dr. Vanya Stoykova ir prodekanė doc. dr.  Zlatina Kazlacheva, Elektrotechnikos, Elektronikos ir automatikos katedros dėstytojai. Vaida Steponavičienė ir Jovita Urnikienė pristatė Šiaulių valstybinę kolegiją, buvo aptartos mainų ir bendradarbiavimo galimybės.

Kolegos iš Trakijos universiteto siekė, kad būtų pasidalinta ne tik dalykine patirtimi, bet ir susipažinta su Stara Zagora ir Yambol miestais, jų žymiausiomis vietomis, todėl po miestus vedžiojo ir gidėmis buvo Gabriela, Nadežda ir Veselina.

Savaitė buvo gana įtempta – teko keisti daug veiklų, tačiau dėstytojos džiaugiasi užmegztais naujais ryšiais, išplėstomis profesinėmis ir praturtintomis istorinėmis, kultūrinėmis žiniomis.

Ar žinojote, kad:
Kirilica – abėcėlinė rašto sistema, sukurta IX a. pabaigoje Bulgarijoje graikų rašto pagrindu! Vėliau jos pagrindu sukurtos abėcėlės kitoms kalboms.
Pirmasis pasaulyje kompiuteris buvo sukurtas bulgaro! 1937–1942 m. JAV gyvenantis, tačiau iš Bulgarijos kilęs John Atanasoff kartu su amerikiečiu išradėju Clifford Berry Ajovos universitete sukūrė pirmą skaitmeninį kompiuterinį įrengimą. Jis pavadintas Atanasoff–Berry computer (ABC). Kompiuterio tobulinimo darbai nutrūko 1942 metais, kai Atanasoff turėjo palikti Ajovos universitetą ir išvykti į Antrojo pasaulinio karo frontą. Kadangi ABC kompiuteris nebuvo užpatentuotas, atsirado teigiančių, kad pirmuoju kompiuteriu reikėtų laikyti ENIAC.


Atgal