Sveikatos priežiūros fakulteto dešimtmečiai: nuo medicinos seserų mokyklos iki modernaus fakulteto

2021-11-30

Per septyniasdešimt penkerius sveikatos mokslų studijų vykdymo Šiauliuose metus pasikeitė daug kas: studijų vieta, dėstytojai, studentai, studijų programos. Vis dėlto galima teigti, kad yra ir stabilių dalykų. Tai siekis nesustoti ir augti, balansas tarp laiko patikrintų tradicijų ir progreso atneštų naujovių.

Sveikatos mokslų studijų Šiauliuose pradžių pradžia – 1946 metų liepos 1 d., kai tuometinės LTSR Liaudies komisarų tarybos nutarimu buvo įsteigta Šiaulių miesto medicinos seserų mokykla penkioms dešimtims medicinos seserų. Mokymo įstaiga po aštuonerių metų pervadinta į Respublikinę Šiaulių  medicinos mokyklą. Vos ne du dešimtmečius mokykla neturėjo savų mokymo patalpų, net 7 kartus buvo keliama iš vienos vietos į kitą, kol 1973 metų spalio 13 dieną pradėjo savo veiklą naujai pastatytuose rūmuose, kuriuose dirba ir iki šiol.

Fakultete svarbiausia bendruomenė

Svarbu turėti patogias ir studijoms pritaikytas patalpas, bet dar svarbiau burti bendruomenę, nes ji ir sudaro aukštosios mokyklos esmę. Bendruomenę kuria įstaigos vadovas.

Pirmiausia dvejus metus medicinos seseris rengiančiai mokyklai vadovavo garsus to meto Šiaulių gydytojas Jonas Nainys. Nuo 1949 m. lapkričio iki 1970 m. vasario mokyklos vadove buvo gydytoja pediatrė Genė Girulskytė-Jurgutienė – per tą laiką gerokai išaugo studentų skaičius, atsirado naujų specialybių.

Nuo 1970 m. balandžio prie mokyklos vairo stojo jos alumnas – gydytojas Stasys Damaševičius, daug prisidėjęs prie studijų ir studentų gyvenimo erdvių plėtros.

Direktorių Stasį Damaševičių 1981 metais pakeitė Algimantas Baublys. Jam direktoriaujant mokykla reorganizuota į aukštesniąją medicinos mokyklą, 2000 metais įsteigtos katedros, 2002 metais Šiaulių aukštesnioji medicinos mokykla tapo Šiaulių kolegijos Sveikatos fakultetu. Vėliau padalinys pavadintas Sveikatos priežiūros fakultetu.

Nuo 2007 metų fakultetui vadovauja Ginta Gerikaitė. Jos vadovavimo laikotarpiu 2010 m. liepos 12 d. biudžetinė įstaiga Šiaulių kolegija buvo pertvarkyta į viešąją įstaigą Šiaulių valstybinę kolegiją (ŠVK). Antrojo XXI a. dešimtmečio pabaigoje atsakingai ir racionaliai atnaujinta Sveikatos priežiūros fakulteto studijų bazė.

Studentai, dėstytojai ir ne tik

Studentai yra fakulteto branduolys, apie kurį sukasi visos veiklos. Atskaitos taškas – vykdomos studijų programos. Fakulteto istoriją pradėjęs medicinos seserų rengimas nenutrūko ir iki šiol. Ši klasikinė programa nuolat tobulinama, reaguojama į darbo rinkos poreikius, technologijų naujoves, kitus kintamuosius. Per visą gyvavimo laikotarpį fakultete rengti ir akušeriai, masažuotojai, dantų technikai, burnos higienistai, odontologų padėjėjai, visuomenės sveikatos specialistai.

Įpusėjęs aštuntą savo gyvenimo dešimtmetį Sveikatos priežiūros fakultetas vykdo  Bendrosios praktikos slaugos,  Kineziterapijos, Kosmetologijos ir Socialinio darbo studijų programas – kitaip tariant, rengiančias specialistus, kurie rūpinasi žmogaus fizine, psichine ir socialine gerove.

Galima pasidžiaugti, kad Sveikatos priežiūros fakulteto studijų programos yra tikrai patrauklios ir reikalingos darbo rinkai. Pavyzdžiui, į 2021 metais dažniausiai stojančiųjų į ŠVK pasirinktų studijų programų penketuką pateko visos Sveikatos priežiūros fakultete vykdomos studijų programos.

Jubiliejiniais mokslo metais fakultete studijuoja 516 studentų: 232 nuolatine ir 474 ištęstine formomis. Studentų įgūdžiams lavinti studijų erdvės pritaikytos maksimaliai. Pavyzdžiui, Intensyviosios slaugos simuliacijos kabinete esantys manekenai, pasitelkus bevielį interneto ryšį ir kiekvienam manekenui priklausančią planšetę, gali tarsi atgyti – imituojamas kvėpavimas, kitos gyvybinės funkcijos. Dėstytojas padidina tariamo paciento kraujospūdį, nustato bronchine astma sergančiam žmogui būdingą kvėpavimą, o studentas, stebėdamas pokyčius, turi ne tik įvertinti būklę, bet ir imtis atitinkamų veiksmų.

Kūno priežiūros kabineto, kuriame įgūdžius tobulina būsimieji kosmetologai, įranga įvairi – nuo rankšluosčių šildytuvo iki veido priežiūros aparato, skirto odos diagnostikai ir atliekančio daug funkcijų. Kabinetas aprūpintas LED šviesos terapijos kaukėmis, limfodrenažinio masažo aparatu ir kitais prietaisais, užtikrinančiais šiuolaikišką kūno priežiūrą.

Būsimieji kineziterapeutai mokosi dirbti su modernia kineziterapine testavimo įranga, skirta širdies-kraujagyslių ir kvėpavimo sistemų, taip pat neuroraumeninės sistemos funkcijoms vertinti, lavinti.

Naujausias pokytis yra rengiama Socialinio darbo tyrimų laboratorija, kuri padės sustiprinti, diegti naujoves ir susitelkti į modeliavimu grįstus socialinio darbo švietimo ir praktikos tyrimus. Laboratorijoje bus modeliuojamos situacijos, kai studentas ar praktikas bendraus su imituojamu „klientu“, vaizduodamas sukurtą veikėją ir įgyvendindamas scenarijų, panašų į tą, su kuriuo susiduriama praktikoje.

Sveikatos priežiūros fakulteto studentus ir alumnus galima pavadinti viena didele šeima. Aktyviai veikia Studentų atstovybė – įvairūs renginiai nenutrūko ir abiejų karantinų metu.  Fakulteto alumnai ne tik lankosi gyvuose ir nuotoliniuose savo aukštosios mokyklos renginiuose, bet ir aktyviai prisideda prie veiklos tobulinimo: dalyvauja keičiant studijų programų turinį, dirba baigiamųjų darbų vertinimo komisijose. Alumnų esama tarp fakulteto dėstytojų.

Šiais mokslo metais studentus profesijos paslapčių moko 35 dėstytojai, studentams jie perduoda praktiškai patikrintas žinias ir patirtį, sukauptus skaitant paskaitas, dirbant, dalyvaujant mokslinėse konferencijose. Fakultete su studentais dirba ir nemažai mokslo laipsnį turinčių dėstytojų – apie 15 procentų.

Nors 75 metai ir gali atrodyti solidus amžius, aukštosios mokyklos fakultetui jie labiau reiškia pasiektą brandą, užsitarnautą gerą vardą ne tik regione, bet ir visoje Lietuvoje, užsienio šalyse, norą kelti vis naujus tikslus ir nuolatinį siekį juos įgyvendinti.


Atgal