Šiaulių valstybinėje kolegijoje įgyvendinamas projektas, skatinantis tvarumą ir kūrybiškumą

2024-10-28

Šiaulių valstybinė kolegija vykdo inovatyvų projektą „IDEA FIX: Antrinio medžiagų panaudojimo gamybos inovacija“, kurio tikslas – ugdyti studentų kūrybiškumą bei gebėjimus perdirbimo ir antrinio medžiagų panaudojimo srityse.

Projektas, kuris trunka nuo 2024 m. balandžio 24 d. iki 2024 m. lapkričio 30 d., yra finansuojamas Valstybinio studijų fondo ir skirtas inžinerijos, vadybos, verslo bei socialinių mokslų studentams. Pagrindinis jo tikslas – skatinti verslo ir gamybos sektorių siekti aplinkos tvarumo ir efektyviai panaudoti išteklius.

Apie projektą „IDEA FIX: Antrinio medžiagų panaudojimo gamybos inovacija“

Šiandieninis verslas susiduria su iššūkiu – kaip sumažinti neigiamą poveikį aplinkai, išlaikant ekonominį augimą. Dėl šios priežasties specialistai, gebantys generuoti inovatyvias idėjas, kurti tvarias gamybos technologijas ir produktus, tampa itin svarbūs.

„IDEA FIX“ – projektas skirtas studentams, kurie mokosi atliekų tvarkymo, perdirbimo ir antrinio medžiagų panaudojimo inovacijų kūrimo principų. Dalyvaudami interaktyviose veiklose, tokiose kaip seminarai, kūrybinės dirbtuvės ir konkursai, studentai lavina praktinius ir teorinius gebėjimus, reikalingus tvarios gamybos inovacijų kūrimui ir komercializavimui.

Projekto veiklos leidžia ugdyti ne tik kūrybiškumą, bet ir vadybinius bei komunikavimo įgūdžius. Šie įgūdžiai svarbūs ne tik idėjų generavimui, bet ir jų viešinimui, nes šiuolaikinėje konkurencinėje aplinkoje būtina gebėti pristatyti inovacijas tikslinėms auditorijoms ir visuomenei.

Norime užtikrinti žaliosios ekonomikos sėkmę – turime išlaisvinti kūrybiškumą

Šiaulių valstybinėje kolegijoje surengti jau keli svarbūs renginiai, kurie padėjo formuoti studentų kūrybiško mąstymo ir tvarumo kompetencijas. Renginiai išsiskyrė ypatingai kūrybiškais elementais, skatinusiais gilų mokymąsi. Seminarai-diskusijos, kūrybinės dirbtuvės ir konkursai leido studentams ne tik įgyti teorinių žinių, bet ir praktiškai pritaikyti savo idėjas.

2024 m. spalio 16 d. vyko seminaras-diskusija „Minimizing/recycling the waste within the production process Case studies from 3 different companies in Sweden“, kuriame dalyvavo net 120 studentų. Lektorė, vienos garsiausių Švedijos transporto priemonių gamybos įmonės VOLVO tarptautinės prekybos vadybininkė Irena Franzkeit pasidalijo žiniomis apie trijų šios šalies įmonių antrinio žaliavų panaudojimo inovacijas. Diskusijos metu buvo aptariamos įvairios atliekų perdirbimo strategijos gamybos įmonėse, remiantis Švedijos kompanijų patirtimi.

2024 m. spalio 17–18 d. vyko seminaras-dirbtuvės, skirtas studentams, studijuojantiems inžinerinius ir verslo mokslus. Renginyje buvo naudojama danų metodika „CREATIVE ZONE“, kuri padėjo studentams kurti idėjas, kaip efektyviau panaudoti antrines žaliavas gamyboje. Danų „Creative Zone“ metodika yra pagrįsta kūrybinio mąstymo ir bendradarbiavimo skatinimu, siekiant inovacijų ir problemų sprendimo. Šis metodas skatina pergalvoti tradicinius verslo modelius, pereinant nuo „gamybos ir atliekų“ sistemos prie tvaraus, žiedinės ekonomikos principų.

Didelis dėmesys skiriamas praktiniam mokymuisi ir interaktyvioms dirbtuvėms, kuriose dalyviai eksperimentuoja idėjomis ir procesais, siekdami sukurti naujus sprendimus, ypač tvarumo ir gamybos srityse.

Vienas iš pagrindinių šios metodikos elementų – kūrybiškumo panaudojimas inovacijoms kurti pramoninio dizaino, tvarios architektūros ir strateginio verslo plėtros srityse. Metodika akcentuoja žmogaus centro dizainą, kuris atsižvelgia į aplinkosaugos ir socialinį poveikį, bei įtraukia įvairias suinteresuotąsias šalis į kūrybinį procesą.

Švietimo kontekste ši metodika padeda studentams generuoti idėjas, kaip panaudoti perdirbtas medžiagas gamyboje, ugdant įgūdžius, kurie gali būti pritaikyti inovacijų ir tvarumo iššūkiams spręsti ateityje​.

Projekto „IDEA FIX“ veiklos neplanuoja sustoti

Projekto veiklos tęsiasi. 2024 m. spalio 23–24 d. organizuotos kūrybinės dirbtuvės „Ką žinai apie „IDEA FIX“?“, kuriose studentai mokėsi, kaip vizualizuoti ir viešinti inovacijas tradicinėse ir socialinėse medijose. Dirbtuves vedė lektorė N. Trinkaitė.

Lapkričio mėnesį vyks ir du didesni renginiai. 2024 m. lapkričio 8 d. bus surengtos kūrybinės dirbtuvės-konkursas „IDEA FIX. Suteik antrą gyvenimą jau panaudotoms medžiagoms“, kur studentų komandos iš Šiaulių ir Klaipėdos kolegijų varžysis dėl prizų už geriausias tvarias idėjas.

Vėliau, 2024 m. lapkričio 12–13 d., vyks inovacijų komercializavimo dirbtuvės-konkursas „Kietas riešutas“, kuriame studentai kurs verslo modelius pagal imitacinės verslo įmonės metodiką.

Projekto veiklos neabejotinai prisidės prie Lietuvos kolegijų studentų kūrybiškumo ir inovatyvumo ugdymo, taip pat sustiprins bendradarbiavimą tarp Šiaulių valstybinės kolegijos ir įvairių socialinių partnerių.


Atgal