Šiaulių irkluotojams – nauja duomenų bazė ir moderni varžybų organizavimo sistema

2019-01-04

2018 metų gegužės–gruodžio mėnesiais Šiaulių valstybinė kolegija kartu su Šiaulių sporto mokykla „Atžalynas“ įgyvendino projektą „Šiaulių irklavimo bazės varžybų organizavimo sistemos sukūrimas“. Projektą finansavo Šiaulių miesto savivaldybė pagal Šiaulių miesto savivaldybės ir Šiaulių miesto teritorijoje veikiančių aukštųjų mokyklų bendradarbiavimo programą.

2015–2024 m. Šiaulių miesto strateginiame plėtros plane įtvirtinta nuostata plėtoti aukšto meistriškumo sportininkų rengimo sistemą, atnaujinti ir plėsti sporto objektų infrastruktūrą mieste, organizuoti nacionalinio ir tarptautinio lygio sporto renginius. Šiauliuose veikianti Šiaulių sporto mokykla „Atžalynas“ rengia baidarių ir kanojų irkluotojus, organizuoja varžybas, tačiau susiduria su modernios varžybų organizavimo sistemos trūkumu. Didelė dalis darbų vis dar atliekama rankiniu būdu. Likus trims dienoms iki varžybų, irkluotojai užpildo paraiškas, atvykę į varžybas, sportininkai vėl registruojasi ir pateikia papildomus dokumentus. Tada rankiniu būdu sudaromas varžybų grafikas, sportininkai suskirstomi į grupes ir plaukimo takelius. Priklausomai nuo dalyvių skaičiaus, po atrankos plaukimų dalyviai patenka į kitą etapą. Varžybų organizatoriai vėl turi registruoti sportininkus į pusfinalius ir finalus, skirstyti į takelius. Varžybų rezultatai taip pat fiksuojami rankiniu būdu. Šis procesas reikalauja daug laiko ir žmogiškųjų resursų.

„Rengiant vietines varžybas treneriai, susėdę su vaikais, viską rašo rankiniu būdu – kaip prieš dvidešimt ar trisdešimt metų. Tada taip ir buvo vedamos varžybos. Ir tai yra labai sunku, tiesiog juokingai atrodo šiais laikais, turint kompiuterius, ranka rašyti ir susėdus nuiminėti laiką, o paskui ginčytis, kas buvo pirmesnis. Nes, pavyzdžiui, kai vyksta 200 metrų distancijos baidarių varžybos, ten suplaukia valtys šimtosios sekundės tikslumu. Taigi, galima teigti, kad varžybų organizavimas vykdavo lyg akmens amžiuje,“ – neslepia Lietuvos baidarių-kanojų federacijos viceprezidentas Gintautas Brijūnas.

Spręsdama minėtą problemą, Šiaulių valstybinė kolegija padėjo modernizuoti nacionalinio ir tarptautinio lygio varžybų organizavimą Šiauliuose. Kolegijos informacinių technologijų specialistai atliko irklavimo varžybų organizavimo sistemų analizę, suprojektavo ir realizavo duomenų bazę, sukūrė modernią varžybų organizavimo sistemą. Sukurta sistema visiškai automatizuoja baidarių ir kanojų varžybų organizavimą nuo dalyvių registracijos iki rezultatų protokolų spausdinimo. Sistemoje įgyvendinta išankstinė dalyvių registracija į grupes, dalyvių sąrašų suformavimas, varžybų grafiko sudarymas, dalyvių skirstymas į takelius pagal ICF nustatytas taisykles, finišo laiko fiksavimas ir rezultatų skelbimas. Šiam projektui įgyvendinti pasitelkta geriausių Šiaulių valstybinės kolegijos programuotojų komanda.

„Tai buvo didžiulis iššūkis mums. Nors esame sukūrę nemažai informacinių sistemų įvairioms verslo įmonėms, bet tai yra daugiau verslo valdymo, klientų aptarnavimo sistemos. O sporto varžybų sistema buvo kažkas nauja. Tačiau turėjome įdirbį iš ankstesnių projektų, todėl nepabūgome imtis ir šio,“ – komandos darbu džiaugiasi Šiaulių valstybinės kolegijos Mokslo skyriaus vedėjas dr. Nedas Jurgaitis.

Pasak Šiaulių miesto savivaldybės Švietimo, kūno kultūros ir sporto departamento direktorės Astos Lesauskienės, vien įsigyti licenciją naudotis jau sukurtomis profesionaliomis sporto varžybų organizavimo sistemomis gali kainuoti apie 100 tūkstančių eurų ar net daugiau.  Šiaulių valstybinės kolegijos programuotojų komanda visą sistemą nuo nulio sukūrė už penkis kartus mažesnę kainą – apie 20 tūkstančių eurų. Projektą finansavo Šiaulių miesto savivaldybė pagal jau antrus metus vykdomą savivaldybės ir aukštųjų mokyklų bendradarbiavimo programą. Asta Lesauskienė sako, kad ši programa savotiškai atvėrė akis ir padėjo pastebėti, kokių gabių, talentingų, idėjų kupinų žmonių yra Šiauliuose. Tokie projektai, pasak departamento direktorės, ne tik padeda kurti gražesnį, patogesnį, inovatyvesnį mūsų miestą, bet ir tampa pavyzdžiu kitiems.

„Turėsime bazę, kuri bus pavyzdys ir kitoms sporto mokykloms, kaip galima varžybų organizavimą padaryti patogesnį, greitesnį, efektyvesnį. Turime puikius mokslininkus mūsų Šiaulių valstybinėje kolegijoje, kurie tikrai turi ką pasiūlyti, padėti, patys turime ko iš jų pasimokyti,“ – sako Asta Lesauskienė.

Projekto rezultatai duoda tiesioginės naudos Šiaulių sporto mokyklos „Atžalynas“ darbuotojams, treneriams, baidarių ir kanojų sportininkams, varžybų teisėjams. Pagal konkrečius irklavimo bazės poreikius sukurta sistema užtikrina sklandų varžybų organizavimą, sumažina sportininkų ir organizatorių laiko sąnaudas.

Projektas sustiprino bendradarbiavimą tarp Šiaulių valstybinės kolegijos, Šiaulių miesto savivaldybės ir Šiaulių sporto mokyklos „Atžalynas“, planuojamas projekto tęstinumas modernizuojant kitų Šiaulių mieste kultivuojamų sporto šakų varžybų organizavimą.

Straipsnis publikuojamas savaitraščio „Šiauliai plius“ gruodžio 21 d. numeryje.


Atgal