Profesoriaus iš Ispanijos atradimai Šiauliuose

2021-09-14

Prof. dr. Raineris Rubira-García Organizacijos komunikacijos ir rinkodaros (OKR20), Įmonių ir įstaigų administravimo (AD20) ir Gamybos ir logistikos vadybos (GLV20) studijų programų studentams anglų kalba skaitė paskaitas apie viešąją nuomonę ir krizių komunikacijos valdymą.
 
Šiaulių valstybinėje kolegijoje jau kelintus metus su studentais dirbantis prof. dr. Raineris Rubira-García iš Madride esančio Karaliaus Chuano Karloso universiteto Lietuvos vardą išgirdo dar būdamas vaikas.
 
Pažinti Lietuvą

 
„Vaikystėje turėjau progą sužinoti daugiau apie Baltijos šalis, o ypač apie Lietuvą. Man patiko skaityti apie jos istoriją ir kultūrą, gražius miestus – Vilnių ir Kauną. Pirmą kartą apie Šiaulius išgirdau, kai buvau studentas universitete. Tada kalbėta apie A. J. Greimą, kurio kūryba ir gyvenimas man atrodė labai patrauklūs,“ – pasakoja Šiaulių valstybinės kolegijos dėstytojas iš Ispanijos sostinės.
 
Bendradarbiauti su Kolegija profesorius pradėjo Vadybos ir komunikacijos katedros vedėjai doc. dr. Rasai Pocevičienei pakvietus – galimybę suteikė Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos programa „Parama kviestiniams dėstytojams iš užsienio, atvykstantiems dėstyti Lietuvos aukštosiose mokyklose“. Taip jau trejus metus prof. dr. Raineris Rubira-García yra kviestinis Šiaulių valstybinės kolegijos dėstytojas, studentams jis skaito tarpkultūrinės komunikacijos, viešosios nuomonės ir komunikacijos krizės metu kursus.
 
Per trejus draugystės su Šiaulių valstybine kolegija metus profesorius teigia atradęs daug dalykų apie Lietuvą ir Šiaulius. Lietuviai, pasak ispano, yra labai malonūs ir darbštūs žmonės. Tai galima suprasti nuo pat pirmos akimirkos, kai atvykstama į šalį. Iš pradžių lietuviai gali atrodyti drovūs, bet galbūt tai yra dėl kalbos barjerų. Kultūrinės spragos greitai įveikiamos, staiga pasijunti tarsi namuose.
 
Profesionalumas įrodomas dirbant
 
Profesorius pabrėžia įrodęs sau galįs sistemingai dirbti tarptautinio švietimo srityje, dalyvauti seminaruose, konferencijose, „Erasmus+“ tarptautinėse savaitėse ir bet kokioje kitoje veikloje. Lietuvoje jis turi bendraminčių, su kuriais kartu bando kurti mokslinių tyrimų ir mokymo projektus, skatina studentus iš Ispanijos ir Lietuvos dalyvauti mainų programose.
 
Raineris Rubira-García didžiuojasi galėdamas prisidėti prie Europos aukštojo mokslo sistemos kūrimo, nes yra įsitikinęs, kad mokslinis Vakarų, Rytų, Pietų ir Šiaurės šalių bendradarbiavimas yra vienas svarbiausių būdų, padėsiančių stiprinti visą Europą.
 
Profesorius mano, kad svarbu išugdyti studentų poreikį studijų metu įgyti tarptautinės patirties. Ispanijoje jaunus žmones jis visada skatina įveikti visų rūšių barjerus: geografinius, kultūrinius ir psichologinius. Tai vienintelis būdas sukurti tikrą Europos pilietiškumą ir ateityje turėti daugiau pasirengusių specialistų. Pašnekovo nuomone, Šiauliuose ir apskritai Lietuvoje yra fantastiškų aukštųjų mokyklų, turinčių tinkamas pragyvenimo sąlygas studentams, modernias patalpas ir gerą susisiekimą. Dar svarbiau, kad nedidelės aukštosios mokyklos, pavyzdžiui, Šiaulių valstybinė kolegija, su atsidavusiu personalu ir nedidelėmis grupėmis leidžia dėstytojams ir darbuotojams visiems studentams (o ypač užsieniečiams) skirti daugiau dėmesio, o tai, profesoriaus nuomone, yra labai svarbu tinkamai prisitaikant prie naujos aplinkos.
 
Ko reikia švietimui
 
Švietimui, ypač aukštajam mokslui, reikalingas ne tik kokybiškas planavimas ir mokslinis pagrįstumas, bet ir tam tikra magija, pasitikėjimas, kurį galima geriau ugdyti nedidelėse studentų grupėse, bendraujant tiesiogiai. Kadangi COVID-19 pandemija iš esmės pakeitė mūsų gyvenimą, paskutinį kartą Šiauliuose paskaitas studentams profesorius skaitė nuotoliniu būdu.
 
„Tai buvo labai sudėtinga ir tuo pat metu patrauklu, nes nuo pasiruošimo iki įgyvendinimo ir įvertinimo yra daugiau galimybių pasiekti studentus, gyvenančius užsienyje, toli nuo Lietuvos. Aišku, prarandamas fizinis kontaktas, jo technologijos nesugeba suteikti. Nuotoliniu būdu vykstančiose paskaitose dalyvavo studentai, gyvenantys Prancūzijoje, Jungtinėje Karalystėje ir kitose vietose. Tai praturtino diskusijas su Lietuvoje esančiais studentais,“ – apie pokyčių naudą samprotauja profesorius iš Karaliaus Chuano Karloso universiteto.
 
Dialogas yra puikus būdas mąstyti, jis padeda apmąstyti tikrovę. Senovės Graikijoje Aristotelis žinojo, kad geriausias dialogas yra tas, kuriame dalyvauja žmonės, gyvenantys skirtingais scenarijais ir kilę iš skirtingų kultūrų, turintys skirtingas perspektyvas. Prof. dr. Raineris Rubira-García tvirtina, kad per visus tuos metus, kai jis dėsto Šiaulių valstybinėje kolegijoje, jau spėjęs suprasti, kaip pasisekė būti profesoriumi, turinčiu studentų iš įvairių šalių ir kultūrinių sluoksnių. Jis tiki, kad tai yra ne tik geriausias būdas bendravimui mokslinėje srityje plėtoti, bet taip pat galimybė ugdyti humanistinį ir socialiai orientuotą požiūrį į aukštąjį mokslą.
 
Besikeičiantys Šiauliai

 
„Šiaulių valstybinės kolegijos darbuotojai ir studentai yra fantastiški ir, nepaisant pokyčių, kurie buvo neišvengiami dėl COVID-19 pandemijos, nepraradome šiltų ryšių, kuriuos užmezgėme“, – dėstytojas iš Ispanijos negaili gerų žodžių Kolegijos bendruomenei.
 
Raineris Rubira-García pasakoja, kad jo akyse vyko Šiaulių transformacija. Ispanas dabar pastebi modernią miesto infrastruktūrą ir gyvybingas gatves, pilnas muziejų, restoranų ir parduotuvių. Jis prisipažįsta Lietuvoje susiradęs daug kolegų ir draugų, kai kuriuos iš jų dabar laiko šeima.
 
„Šiluma, artumas ir atsipalaidavimas apibūdina tai, kaip jaučiuosi Šiauliuose. Pirmosios kelionės metu atsidūriau Dviračių muziejuje, esančiame pagrindinio miesto bulvaro gale, ir iš naujo atradau pomėgį dviračiams. Nuo pirmojo vizito randu vis daugiau įdomių vietų ir istorijų, kurias dažnai naudoju kaip pavyzdžius savo tarpkultūrinės komunikacijos ar viešosios nuomonės paskaitose. Man patinka „Rūtos“ šokolado muziejus ir Kryžių kalnas, bet mėgstamiausia vieta yra Talkšos ežeras netoli Chaimo Frenkelio vilos. Šiauliai turi puikių pasakojimų, kuriuos reikia žinoti, todėl aš visada sakau studentams, t. y. būsimiems komunikacijos specialistams, jog jų pareiga dirbti taip, kad miestas būtų žinomas visame pasaulyje,“ – savo atradimus ir santykį su Šiauliais apibūdina prof. dr. Raineris Rubira-García iš Ispanijos.


Atgal