Patys geriausi „Erasmus+“ įspūdžiai iš Tiranos – europietiško jaunimo sostinės

2022-05-20

Šiaulių valstybinės kolegijos Vadybos ir komunikacijos katedros docentė dr. Rasa Pocevičienė dalijasi dėstymo mobilumo vizito pagal programą „Erasmus+“ patirtimi.

„Mobilumo išvykos pagal programą „Erasmus+“ man nėra naujiena, bet šį kartą vizitas vyko ne Europos Sąjungos šalyje. Gegužės 8–14 d. teko lankytis Tiranos universitete Albanijoje, šalyje, apie kurią informacijos, tiesą sakant, turime nedaug, o ir ta pati senoka ar labiau pagrįsta filmuose kuriamo albano paveikslu. Dėl šių priežasčių, man, kaip tarptautinės ir tarpkultūrinės komunikacijos dėstytojai, vizitas buvo labai įdomus, aktualus ir naudingas visomis prasmėmis“, – sako R. Pocevičienė.

Nuostabi gamta, įspūdinga senoji ir modernioji architektūra, pamokanti istorija ir paskutinį šimtmetį labai intensyvus ir įvairialypis (netgi kartais prieštaringas) šalies ekonominis, socialinis, kultūrinis gyvenimas ir vystymasis, be galo nuoširdūs, atviri, bendraujantys, šviesūs visomis prasmėmis žmonės – tikri savo šalies ir kultūros ambasadoriai – tokią Albaniją Rasa Pocevičienė pamatė pirmomis vizito dienomis.

„Toks įspūdis nė kiek nesumenko, o gal net dar labiau sustiprėjo ir vėliau. Tam ypač padėjo Ekonomikos fakulteto Turizmo ir Rinkodaros katedros dėstytoja Olta Begu, mano kuratorė vizito Tiranos universitete metu, kiti katedros dėstytojai, administracijos atstovai, Tarptautinių ryšių skyriaus darbuotojai ir net paprasti Tiranos gyventojai, pvz., viešbučio darbuotojas, kurio pasiūlytos  ekskursijos po neturistinę Tiraną metu ne kartą pagalvojau, o kiek mes žinome apie savo miestą, šalį, jų istoriją, kiek mums svarbu, kad ir kitiems, kurie galbūt tik kartą čia apsilanko, šis miestas ir ši šalis, jos kultūra būtų nuspalvinti kitokiomis, daug šviesesnėmis ir šiltesnėmis (nei anksčiau minėjau) spalvomis, kad jie vėl norėtų čia sugrįžti arba bent pasiūlytų tai padaryti kitiems. Kaip tik to ir linkiu savo kolegoms, o ypač mūsų studentams – nebijoti rinktis „Erasmus+“ studijų Tiranos universitete, nes tikrai visomis prasmėmis teisingas pasirodė užrašas, kurį pamačiau tik įėjusi į Tiranos oro uosto pastatą: „Tirana – europietiško jaunimo sostinė 2022“.

Ir tikrai, kaip pasakoja R. Pocevičienė, viso vizito metu ne kartą teko tuo įsitikinti: ir lankantis universitete, ir bendraujant su dėstytojais, ir dalinantis bendromis patirtimis, kaip mes išgyvenome pandemiją ir karantinus, kaip įveikėme studijų nuotoliniu būdu iššūkius, kokių rūpesčių turime šiandien ir kaip planuojame juos įveikti. Tai buvo akivaizdu ir vaikščiojant po šiuolaikiškai įrengtas auditorijas, per karantiną naujai suprojektuotas erdves dėstytojų ir tyrėjų diskusijoms, projektinei veiklai, skaitant paskaitas, vedant seminarus įvairių kursų studentams apie tai, kaip šiandien suprantama lyderystė ir verslumas, kiek tose sampratose yra bendrumo ir kiek skirtumų, kokį vaidmenį čia vaidina kultūriškumo ir multikultūriškumo dimensijos, kas ir kaip šiandien motyvuoja jauną žmogų, kaip šiandien mes suprantame tarptautinę ir tarpkultūrinę komunikaciją, kaip išorės kontekstas ją veikia ir kas galėtų padėti mums ne tik klausytis vieniems kitų, bet ir išgirsti.

„Ir netgi vaikštant po miestą ar lankantis istoriškai ir kultūriškai svarbiose vietose (pvz., ekskursija ir pasikėlimas funikulieriumi į Dajti kalnus, nuo kurių atsiveria puikus vaizdas į Tiraną, apsilankymas įžymiuosiuose Albanijos bunkeriuose BUNKART ar pasivaikščiojimas siauromis senosios Tiranos gatvelėmis) nė karto neteko suabejoti, kad šiandien ši šalis tikrai yra atvira, moderni, europietiška ir pasirengusi bendrauti ir bendradarbiauti“, – „Erasmus+“ patirtį Albanijoje apibendrina Šiaulių valstybinės kolegijos Vadybos ir komunikacijos katedros docentė dr. Rasa Pocevičienė.


Atgal