NEOLAiA simpoziumas, skirtas universitetų kalbų politikai
Spalio 16–18 d. Tūro universitete (Prancūzija) vyko pirmasis tarptautinis NEOLAiA simpoziumas „Daugiakalbystė ir tarpkultūrinis švietimas Europos aukštojo mokslo ir mokslinių tyrimų politikoje“.
Šis renginys, vykęs Mame, kūrybos ir inovacijų mieste, subūrė šimtą dalyvių, tarp kurių buvo kalbų politikos, daugiakalbio ir tarpkultūrinio švietimo ekspertų, universitetų partnerių narių ir studentų.
Šiaulių valstybinei kolegijai (ŠVK) simpoziume atstovavo NEOLAiA projekto 7-ojo darbo paketo atstovė, ŠVK lektorė Kristina Kulikauskienė, Kolegijos direktorės pavaduotojas, docentas dr. Nedas Jurgaitis, Studijų ir mokslo koordinavimo tarnybos vadovė, docentė dr. Rasa Pocevičienė ir Tarptautinių ryšių skyriaus vedėja Augustina Norkutė.
Bendros pastangos siekiant Europos daugiakalbystės
Europos Sąjungos bendrai finansuojamas ir NEOLAiA universitetų partnerių bendrai organizuojamas simpoziumas yra Europos aljanso įgyvendinamos darbo krypties „Daugiakalbio ir tarpkultūrinio Europos universiteto link“ dalis. Mokslinis simpoziumo organizavimas patikėtas Tūro universiteto DYNADIV laboratorijai (Lingvistinės ir kultūrinės įvairovės dinamika ir iššūkiai).
Bendros kalbų politikos chartijos siekis
NEOLAiA – devynių universitetų, įsikūrusių vidutinio dydžio miestuose, tinklas, kuris siekia kartu parengti bendrą daugiakalbės ir tarpkultūrinės kalbų politikos chartiją. Šiame simpoziume sukurta erdvė apmąstymams ir bendradarbiavimui apie kalbų įvairovę aukštajame moksle, tarptautinio universitetinio mokymo ir mokslinių tyrimų kontekste jos keliamus iššūkius.
Pagrindinės temos ir diskusijos
Per tris renginio dienas diskusijų pagrindą sudarė konferencijos ir apskritojo stalo diskusijos, kurių metu buvo dalijamasi idėjomis ir patirtimi, siekiant apibrėžti kalbų vaidmenį mokantis ir dėstant akademines disciplinas. Buvo siekiama nustatyti sunkumus, su kuriais susiduriama įvairiomis NEOLAiA aljanso aplinkybėmis, apibendrinti skirtingas politines pažiūras valdant kalbų ir kultūrų įvairovę universitetuose, siekiant demokratiškai nustatyti galimus kolektyvinių veiksmų pagrindus.
Diskusijose buvo aptariamos įvairios temos:
– didėjanti aukštojo mokslo „anglizacija“;
– daugiakalbystės ir tarpkultūrinės perspektyvos aukštajame moksle;
– dalijimasis idėjomis ir patirtimi apie daugiakalbę ir tarpkultūrinę integraciją universitetuose;
– keitimasis patirtimi su kitais Europos universitetų aljansais, taip pat nagrinėjančiais šiuos aspektus.
Žingsnis daugiakalbės ateities link
Simpoziumas baigėsi bendra darbo sesija, jos metu buvo parengtas bendros chartijos projektas, kuris nuo 2025 m. bus įgyvendinamas visame aljanse.
Šis renginys žymi svarbų etapą NEOLAiA aljansui, siekiančiam sukurti įtraukesnį, daugiakalbį ir tarpkultūrinį universitetą, atspindintį Europos vertybes.