Kolegijos mokslininkės tyrimai – farmacijos labui

2021-05-24

Tarp Biomedicinos mokslų katedros profesorės habil. dr. Vidos Motiekaitytės mokslinių interesų – augaluose esančių vaistinių medžiagų tyrimai.

Šiaulių valstybinės kolegijos Sveikatos priežiūros fakultete dirbanti habilituota mokslų daktarė Vida Motiekaitytė gali pagrįstai didžiuotis savo moksliniais pasiekimais.

Šių metų pradžioje tarptautiniame mokslo žurnale „Journal of berry research“, atitinkančiame mokslinei produkcijai keliamus aukštus reikalavimus, kartu su nuolatiniais partneriais iš Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Farmacijos fakulteto paskelbtas naujas profesorės straipsnis „UPLC-PDA metodo sukūrimas, patvirtinimas ir taikymas profiliuojant antocianinus Vaccinium L. uogose“ (angl. Development, validation, and application of UPLC-PDA method for anthocyanins profiling in Vaccinium L. berries). Žurnalas yra referuojamas duomenų bazėje Clarivate Analytics Web of Science. 2017–2020 metais profesorė V. Motiekaitytė su bendraautoriais paskelbė 4 farmacijos mokslų straipsnius žurnaluose, referuojamuose šioje duomenų bazėje.

Lotyniškas augalų pavadinimas Vaccinium žymi kelis mums pažįstamus augalus: mėlynes, bruknes, vaivorus, spanguoles, šilauoges. Daugiausiai tiriamos ir perspektyviausios yra bruknės, kurios, beje, pasaulyje ne tik natūraliai auga miškuose, bet ir sėkmingai auginamos soduose, plantacijose.

Antocianinai yra viena iš pagrindinių medžiagų, lemiančių šių skirtingų krūmokšnių rūšių uogų kokybę ir reikšmę žmogaus sveikatai. Kartu su LSMU mokslininkais Gabriele Vilkickyte, Mindaugu Liaudansku ir Lina Raudone bei VU ŠA mokslininke Rimanta Vainoriene parengtame straipsnyje aprašytas tyrimas, kuriuo buvo siekta sukurti naują UPLC-PDA metodą, leidžiantį atpažinti antocianinus uogose ir įvertinti jų pasiskirstymą auginamose bruknėse. Šis darbas yra pirmasis išsamus tyrimas, kuriame dėmesys sutelktas į tam tikrų bruknių veislių antocianinus.

Minėtini ir kiti profesorės Vidos Motiekaitytės kartu su bendraautoriais parengti straipsniai, kuriuose aprašomi augaluose esančių vaistinių medžiagų tyrimai. Bruknės, čiobreliai, kiti augalai, priklausantys notrelinių, astrinių augalų šeimoms, galimybė pasitelkti juos kuriant naujus kosmetikos ir farmacijos pramonės produktus – aktualios temos, naudingos įvairioms žmogaus gyvenimo sferoms. Pavyzdžiui, bruknių lapai yra daugelio mokslininkų tyrimų objektas dėl augalų antioksidacinių savybių, pripažintas jų teigiamas poveikis sveikatai, galimybė naudoti lėtinių ligų profilaktikai ir gydymui.

Profesorė pabrėžia, kad augalai, į kuriuos sutelkiamas dėmesys pristatomuose tyrimuose, išauginti Šiauliuose esančiame botanikos sode. Šiame sode profesorė dažnai apsilanko su savo studentais, kuriems dėsto fitoterapiją, pasakoja apie kosmetines medžiagas. Mokslinių tyrimų rezultatai naudingi keleriopai – jie ne tik skatina mokslo pažangą, bet ir yra vertingi farmacijos pramonei, studentų užsiėmimams suteikia papildomos kokybės.


Atgal