Informatikos ir inžinerijos studentai bus skatinami 200 eurų stipendijomis

2021-07-20

Valstybė suinteresuota, kad studentai rinktųsi studijas regionų aukštosiose mokyklose. Tai patvirtina tęstinis projektas, turintis labai apčiuopiamą rezultatą – tikslinėmis stipendijomis skatinami paklausūs ir regionams itin reikalingi informatikos, inžinerijos ir matematikos studentai.

Studijuoti Šiauliuose gali būti netgi labai finansiškai naudingas sprendimas. Pasirinkę informatikos ar inžinerijos mokslus Šiaulių valstybinėje kolegijoje (ŠVK) visą studijų laikotarpį turi galimybę pretenduoti į 200 kasmėnesinę stipendiją. Būtina sąlyga – reikia įstoti į valstybės finansuojamą studijų vietą. Šiaulių valstybinė kolegija atkreipia dėmesį, kad, studentui nutraukus studijas ar netekus valstybės finansuojamos vietos, tikslinė stipendija skiriama kitam studentui. Tikslinės skatinamosios stipendijos mokėjimas, kai studentas turi skolų arba išeina akademinių atostogų, yra sustabdomas.

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos tikslinės skatinamosios stipendijos skiriamos studentams, įstojusiems į programas, susijusias su aukštos pridėtinės vertės sektoriais. Stipendijos skirtos skirtos regionų investiciniam patrauklumui didinti.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija jau antrus metus tęsia tikslinių skatinamųjų stipendijų STEM (angl. science, technology, engineering, maths) studijų krypties programą regioninėse aukštosiose mokyklose.

„Ambicingus investicijų pritraukimo į Lietuvą ir pažangios ekonomikos augimo tikslus pasieksime tik nuosekliai investuodami į aukštos kvalifikacijos darbuotojų rinką. Tiek Lietuvos verslas planuodamas plėtrą, tiek užsienio investuotojai pasirinkdami Lietuvą vis dažniau susiduria su iššūkiu rasti tinkamų darbuotojų – jaunų talentų ir  žmonių su patirtimi, įgijusių technines specialybes. Inžinierių, informatikų, matematikų jau dabar trūksta ne tik didžiuosiuose miestuose, bet ir regionuose. Viena iš priemonių – tikslinės stipendijos studijoms, susijusioms su aukštos pridėtinės vertės sektoriais“, – sako ekonomikos ir inovacijų viceministrė Jovita Neliupšienė. 

Viceministrės nuomone, Nacionalinės pažangos plano tikslų pasiekta nebus, jeigu neskatinsime mokinių rinktis STEM krypties studijų. Šiuo metu sudėtinga pasiūlyti platų inžinerinės krypties ar informacinių technologijų specialistų tinklą ne tik į šalį pritraukiamiems investuotojams. Jų trūksta ir vietos verslui. Vien Šiaulių ir Telšių apskričių verslo įmonėms per trejus artimiausius metus trūks beveik 1300 inžinierių ir 480 informacinių technologijų specialistų. Dėl darbuotojų trūkumo kenčiantys verslai neretai pasirenka riboti plėtrą, automatizuoti procesus, dėl to mažėja darbo rinka, surenkama mažiau mokesčių, kyla daugiau socialinių problemų.  

Pirmieji bandomosios programos rezultatai prisidėjo prie sprendimo toliau tęsti tikslinių stipendijų programą. Studentų priėmimas į STEM krypties studijas šalyje padidėjo 46 proc. Lyginant aukštųjų mokyklų 2019–2020 ir 2020–2021 studijų metų duomenis, matyti, kad perpus sumažėjo studijas metančių studentų (11-oje iš 22-ejų programų). Į STEM krypties programas regioninėse aukštosiose mokyklose įstojo 50 proc. daugiau studentų, gavusių aukštesnį konkursinį  balą. Be to, pristatytos 7 naujos STEM programos, į kurias įstojo 16 proc. visų tikslines stipendijas gaunančių studentų. 

2020–2021 m. Ekonomikos ir inovacijų ministerija finansavo tikslines 200 eurų dydžio stipendijas 260 studentų, pasirinkusių plėtrai aktualias studijas informatikos, matematikos ir inžinerijos srityse 10-tyje aukštojo mokslo įstaigų Alytaus, Klaipėdos, Marijampolės, Panevėžio, Šiaulių ir Utenos apskrityse. Šiaulių valstybinėje kolegijoje tokių stipendininkų iš viso pernai buvo 48.

Džiugu konstatuoti, kad 2021–2022 studijų metais minėta finansinė parama aukštojo mokslo siekiantiems asmenims bus skiriama net septynių Šiaulių valstybinėje kolegijoje vykdomų programų studentams, studijuosiantiems valstybės finansuojamose vietose. Tikslines stipendijas visą studijų laikotarpį gaus ŠVK Informacinių sistemų technologijos, Multimedijos technologijų, Programų sistemų, Automatikos ir elektros inžinerijos, Automobilių techninio eksploatavimo, Autotransporto elektronikos ir Gamybos inžinerijos programų studentai.

Nors Lietuvos regionai galėtų būti patrauklūs inžinerinės pramonės investicijoms, įvertinus šio sektoriaus poreikį, esama žmogiškųjų išteklių pasiūla neatitinka prognozuojamos paklausos, jaučiamas didelis aukštąjį mokslą baigusių specialistų trūkumas, o regionų aukštosiose mokyklose nesurenkamos studentų grupės į aktualias studijų programas. Tikimasi, kad tikslinių stipendijų skyrimas informatikos ir inžinerijos studijų programas besirenkantiems studentams didins regionų aukštųjų mokyklų patrauklumą ir galimybes pritraukti studentus į šias programas. Padidėjusi aukštąjį mokslą baigusiųjų inžinerijos ir IT specialistų pasiūla gali paspartinti transformaciją į aukštos pridėtinės vertės ekonomiką, padidinti įmonių galimybes diegti pramonės 4.0 sprendimus.

Šiaulių valstybinės kolegijos atstovai taip pat neabejoja dėl šių specialistų poreikio, puikių jų karjeros perspektyvų. Norime padrąsinti stojančiuosius, nes esame užtikrinti, kad informatikos ir inžinerijos profesionalai yra paklausūs darbo rinkoje, juos drąsiai galima vadinti ateities kūrėjais.

Stojančiuosius konsultuojame telefonais  8 615 97 114, (8 41) 52 37 69, el. paštu priemimas@svako.lt arba Kolegijos centriniuose rūmuose (Aušros al. 40, Šiauliai).


Atgal