Informacijos valdymo studijos susiejo Lietuvą su Portugalija
Tik šiais metais patvirtinta dvigubo diplomo įgijimo galimybė Informacijos valdymo programos studentams jau realizuojama praktiškai.
Pasak Šiaulių valstybinės kolegijos Vadybos ir komunikacijos katedros vedėjos doc. dr. Rasos Pocevičienės, dvigubo diplomo galimybės Informacijos valdymo programos studentams esmė tokia: per tą patį studijų laikotarpį studentas gali studijuoti Lietuvoje ir Portugalijoje, gauti ne vieną, o du diplomus – Šiaulių valstybinės kolegijos ir Porto (Portugalija) politechnikos instituto (ISCAP). Pretenduoti gauti dvigubą diplomą jau galima visiems anglų kalbą mokantiems Informacijos valdymo programos studentams: studijuojantys nuolatine forma gali rinktis ERASMUS+ studijas, o ištęstinių studijų studentai turėtų susimokėti už mokslą patys. Be to, reikia būti sėkmingai baigus I kursą. Vilioja ir ateities perspektyvos: studentai iš Lietuvos, kurie gaus portugališką diplomą, galės rinktis magistro studijas Portugalijoje ir įgyti profesinio magistro laipsnį. Lietuvoje tai kol kas dar apskritai nėra įmanoma.
Pirmosios kregždės – jau Portugalijoje
Informacijos valdymo programos antrakursiai Julius Vaičiulis ir Arminas Kuzminskas Portugalijoje gyvena beveik du mėnesius. Numatyta, kad Porte jie studijuos semestrą. Vaikinai papasakojo, kad sprendimą studijuoti svetur nulėmė noras išbandyti save – įveikti galimą kalbos barjerą, susipažinti su studijų proceso kitoje šalyje ypatumais. Aišku, tarp planų yra ir noras turėti dvigubą diplomą. ISCAP Julius ir Arminas studijuoja tuos dalykus, kurie susiję su studijomis Šiaulių valstybinėje kolegijoje: gerina verslo anglų kalbos žinias, gilinasi į verslo duomenų analizę, skaičiavimo sistemas, informacinių sistemų modeliavimą, plečia savo žinias apie kiekybinius metodus. Studentai iš Lietuvos taip pat pasirinko portugalų kalbos ir kultūros studijas, nes, pasak jų, kalbų mokymasis yra geras investavimo į save būdas.
Kol kas prabėgo per mažai laiko, kad būtų galima objektyviau lyginti studijų procesą Lietuvoje ir Portugalijoje, bet jau dabar Julius ir Arminas teigia susipažinę su didesne programų įvairove: pavyzdžiui, studijuojant statistiką dalies uždavinių galima nespręsti sąsiuviniuose, nes yra įvairių programų, kurios tai padaro už žmogų. Kalbos barjero vaikinai nesureikšmina, nors situacijų pasitaiko visokių. Kalbėti apie buitinius dalykus yra paprasta, kebliau, kai kalba pasisuka į skaičiavimų, funkcijų, matematikos temas, bet ir čia viskas yra išmokstama, suprantama iš bendro konteksto. Nors Portugalijoje netrūksta su COVID-19 liga susijusių ribojimų, studentai jau spėjo pamatyti ir įvertinti šios šalies grožį.
Portugalėms iš anksto gaila palikti Šiaulius
Portugalės Inês Pacheco ir Paula Cantante papasakojo, kad kurį laiką studijuoti Lietuvoje joms parekomendavo dėstytojas. Merginos susidomėjo maža ir kol kas nepažįstama šalimi, todėl ir ryžosi atvykti į Šiaulių valstybinę kolegiją. Šiauliuose Inês ir Paula studijuoja žiniasklaidos filosofiją, informacines technologijas, statistiką, gilinasi į neformaliojo švietimo organizavimą, informacijos paiešką, informacinių išteklių formavimą, informacinio elgesio praktiką ir lanko specialybės lietuvių kalbos paskaitas.
Abi merginos pabrėžia, kad jos negalėtų nurodyti kokių nors studijų proceso organizavimo Lietuvoje ir Portugalijoje skirtumų. Studijos visur yra pagrįstos praktine veikla, darbais, tyrimais ir pristatymais.
Dėl COVID-19 pandemijos nulemtų aplinkybių su dėstytojais ir kurso draugais bendravimas daugiausia vyksta internetu, bet Inês ir Paula džiaugiasi, jog su jomis dirbantys dėstytojai daro viską, kad viešnios nepasijustų vienišos.
Studentės iš Portugalijos pripažįsta, kad jos turi daug su studijomis susijusių darbų, bet laisvą laiką skiria pažinčiai su miestu, naujomis vietomis, bendravimui su draugais ir, aišku, nepamiršta paragauti lietuviškos virtuvės patiekalų. Inês ir Paulai Šiauliuose patinka, todėl jau dabar jos jaučia gailestį, kad sausio pabaigoje reikės išvykti atgal į Portugaliją.
Šiaulių valstybinėje kolegijoje vykdomos Informacijos valdymo programos absolventai dirba tiek tradicinėse informacijos saugojimo ir valdymo institucijose, tiek ir moderniose. Visai realu, kad dabar šių specialistų perspektyvos dar labiau padidės – dvigubas diplomas suteikia daugiau galimybių ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų.