Dėstytojų iš Vengrijos vizitas Šiaulių valstybinėje kolegijoje
Kolegijos draugai iš Vengrijos auditoriją sudomino darbu su programuojamomis robotų konstrukcijomis.
Šiaulių valstybinėje kolegijoje dvi spalio savaites paskaitas skaitė dr. Szilvia Szilágyi ir jos kolega dr. Attila Körei. Svečiai – Miškolco universiteto (Vengrija) Matematikos instituto docentai. Dr. Szilvia Szilágyi dviejų savaičių paskaitų kursą „Parametrinių kreivių vaizdavimas fiziniais ir virtualiais įrankiais“ skaitė Programų sistemų studijų programos studentams.
„Mes jau daug metų dalyvaujame edukacinėje robotikoje, todėl šį rudenį į Saulės miestą atvežėme penkis „LEGO Spike Prime“ robotus“, – pasakojo docentė.
Darbas su programuojamomis robotų konstrukcijomis pagerina studentų bendradarbiavimą ir bendravimą, lavina jų kūrybiškumą, problemų sprendimo įgūdžius, matematinį ir skaičiavimo mąstymą. Mokomoji robotika yra specifinė tarpdalykinė sritis, gerinanti mokymosi patirtį ir ugdanti mokinių įgūdžius, kompetencijas per robotizuotą veiklą. Mokymasis per praktinę veiklą su robotais tampa vis prieinamesnis visame pasaulyje. 2020 m. „LEGO Education“ pristatytas „SPIKE Prime“ yra projektų rinkinys, orientuotas į STEAM mokymosi principus. Rinkinys leidžia vartotojams kurti įvairius modelius, kuriuos galima programuoti „Scratch“ kalbomis ir „Python“.
Lektorių vizito metu entuziastingi gimnazistai buvo pakviesti spręsti iškeltas užduotis. Robotai užėmė pagrindinį vaidmenį parodomojoje pamokoje, kurioje dėstytojai bandė sudominti būsimus studentus kodavimu. Susitikimas su moksleiviais baigėsi robotų varžybomis.
„Džiaugiuosi galimybe Šiaulių valstybinėje kolegijoje skaityti paskaitą apie parametrines kreives. Besirengdama paskaitoms siekiau, kad studentai per juos dominančius projektus išmoktų plokštumos kreivių pagrindus. Norėdama praktikuoti apskritimų, elipsių ir kitų hipotrochoidų lygtis, ieškojau pavyzdžių ir pratimų iš kasdienio gyvenimo. Hipotrochoidinė šeima yra speciali kreivių grupė, apimanti kai kurias kreives, pavyzdžiui, smaigalius ir rozetes. Norėdami virtualiai realizuoti kreives naudojome „Desmos“ grafinį skaičiuotuvą, kuris yra pažangi dinaminės geometrijos programinė įranga, įdiegta kaip žiniatinklio programa ir mobilioji programa, parašyta JavaScript“, – teigė dr. Szilágyi.
Be grafinių funkcijų ir kitų skaičiavimo ypatybių, kuriomis dažniausiai pasižymi programuojami skaičiuotuvai, „Desmos“ taip pat turi sąrašus, diagramas, regresijas, interaktyvius kintamuosius, grafiko apribojimus, vienalaikį grafiką, parametrinių kreivių braižymą, polinių funkcijų grafiką ir dviejų tipų grafikos tinklelius. Mokymasis naudotis „Desmos“ buvo kurso dalis, o dviejų savaičių kurso pabaigoje studentai pademonstravo savo įgūdžius dirbdami su baigiamaisiais projektais. Buvo sukurti puikūs baigiamieji darbai, kurie įrodė pamokų efektyvumą.
Virtualiai pavaizdavę parametrines kreives, studentai iš „LEGO Spike Prime“ rinkinių sukūrė piešimo robotus. Nubraižytų specialiųjų kreivių parametrinės lygtys buvo pateiktos ir patikrintos naudojant „Desmos“. Dr. Szilvia Szilágyi ir dr. Attila Körei mano, kad „LEGO Spike Prime“ robotai ne tik gali būti naudojami programavimo įgūdžiams lavinti, bet kai kuriais atvejais robotų naudojimas gali gerokai palengvinti mokymosi procesą.
„Šios dvi savaitės man buvo puiki patirtis dirbti su robotais naujoje aplinkoje. Iš studentų sulaukiau nuoširdaus susidomėjimo, dėmesio ir įvertinimo, o tai dėstytojui visada yra geras jausmas. Tikiuosi, greitai galėsime vėl grįžti į Šiaulius“, – apibendrina docentė iš Vengrijos.
Dvi dr. Szilvios Szilágyi darbo Šiaulių valstybinėje kolegijoje savaites finansavo Šiaulių miesto savivaldybės programa „Inžinerijos ir informatikos mokslų krypties studijų Šiaulių mieste paramos skyrimas kviestiniams dėstytojams“. Dr. Attila Körei vizitas buvo finansuojamas programos „Erasmus+“ lėšomis.