Lietuvių kalbos dienos apibendrintos parodoje

2020-03-04

Šiaulių valstybinė kolegija (ŠVK) tradiciškai aktyviai įsitraukia į Lietuvių kalbos dienų renginius. Šiais metais aukštojoje mokykloje buvo renkamas gražiausias lietuviškas žodis, vyko paskaita apie kalbą, atidaryta kalbos temai artimų kišeninių kalendorėlių paroda.

Jau penktus metus visoje Lietuvoje ir užsienio šalyse nuo vasario 16 iki kovo 11 dienos organizuojamos Lietuvių kalbos dienos, kurių metu vyksta daugybė renginių, skirtų lietuvių kalbos sklaidai ir prestižui didinti. Šiaulių valstybinė kolegija kasmet šiam renginių ciklui pasiūlo įvairių veiklų.

2020 metų Lietuvių kalbos dienų renginiai Šiaulių valstybinėje kolegijoje buvo orientuoti ne tik į visą aukštosios mokyklos bendruomenę, bet ir į miesto gyventojus.

Gražiausio žodžio rinkimuose – aiškūs lyderiai

Atrodo, kad gražiausio lietuviško žodžio rinkimai – jokia naujiena, bet, organizuoti vis kitoje įstaigoje ar organizacijoje, jie atskleidžia tai, kas svarbu tos bendruomenės nariams. Kolegijoje vasario 21–27 dienomis vykusiuose gražiausio žodžio rinkimuose dalyvavo daugiau nei 200 abiejų fakultetų studentų ir dėstytojų. Pareikšti savo nuomonę buvo galima pagrindinio ŠVK pastato fojė, dalis studentų apklausta tiesiog pertraukų metu.

Didelių staigmenų rinkimuose nebuvo. Paminėtos kelios dešimtys žodžių, pavadinančių tuos dalykus ar reiškinius, kurie kalbos vartotojams dažniausiai kelia teigiamas emocijas. Daugiausia balsų gavęs žodžių ketvertukas – AČIŪ, MEILĖ, MAMA ir LIETUVA. Didelė dalis iš apklausos lapeliuose užrašytų gražiausių žodžių yra susiję su tėvynės, šeimos, nekintančių vertybių, šviesos temomis.

Nuo žodžio – link žmogaus

Vasario 26 d. Kolegijos bendruomenei ir miesto žmonėms paskaitą skaitė Šiaulių universiteto Regionų plėtros instituto docentė, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos narė dr. Jolanta Vaskelienė. Su į ŠVK biblioteką susirinkusiais studentais, dėstytojais, miestiečiais kalbėta apie sudėtingą ir kartu turtingą lietuvių kalbos sistemą, jos vietą tarp kitų pasaulio kalbų, grožį ir raiškos įvairovę. Vieningai sutarta, kad galima tik didžiuotis kalba, leidžiančia žmogui atskleisti subtiliausius reikšmių niuansus ir tiksliai aprašyti tikrovę.

Kovo 3 d. Kolegijos bibliotekoje įvyko dar vienas renginys – kišeninių kalendorėlių parodos „Nuo žodžio – link žmogaus“ atidarymas. Parodos autorė – Vadybos ir komunikacijos katedros administratorė Jūratė Kirklienė, kurios kelis dešimtmečius kaupiama kišeninių kalendorėlių kolekcija artėja prie 10000 vienetų. Šį kartą parodoje buvo pristatyta 60 skirtingų metų kalendorėlių, kuriuos sieja žodžio, knygos, kultūros temos, turinčios daugybę interpretacijos galimybių. Spaustuvės, radijo stotys, liaudies išmintis ir tiesiog įdomūs faktai – visa tai užfiksuota Jūratės Kirklienės kolekcijos kalendorėliuose ir pateikiama parodos lankytojų dėmesiui.


Atgal